rehlko 175EFOZDJ Marine-Dieselgenerator 175 kW mit Schallhaube
Produktbild 1
1 / 4
rehlko maritime diesel generator 175 kW
The Rehlko 175EFOZDJ is a high-performance marine diesel generator set designed for demanding maritime applications. This 50 Hz, 3-phase generator offers robust power output and reliability for various vessel types.
Key Features
  • Power Output: 175 kW / 219 kVA prime rating
  • Engine: 6-cylinder, inline, 4-cycle diesel engine with turbocharging and aftercooling2
  • Displacement: 9.0 L (549 cu. in.)
  • Rated Speed: 1500 rpm
  • Fuel Efficiency: 53.1 L/h (14.0 gal/h) at 100% load
Technical Specifications
Engine Performance:
  • Maximum power at rated rpm: 261 HP
  • Compression ratio: 16.3:1
  • Direct injection combustion system
Electrical System:
  • 12V or 24V battery options
  • 60A charging alternator (24V system)
Cooling System:
  • Heat exchanger cooling type
  • Seawater pump with 3.0 m (10.0 ft) maximum suction lift
  • Engine water pump flow: 268 Lpm (70.8 gpm)
Fuel System:
  • High Pressure Common Rail (HPCR) fuel injection system
  • Compatible with EN 590 or ASTM D975 diesel fuel
Alternator:
  • Brushless, permanent-magnet excitation system
  • Class H insulation with 90°C temperature rise
  • ±0.5% voltage regulation (no load to full load)
  • 2% total harmonic distortion
Advanced Control System
The Decision-Maker® 3500 Paralleling Controller provides:
  • Advanced system monitoring and diagnostics
  • Graphical display for easy data access
  • Modbus® protocol support for network integration
  • Integrated hybrid voltage regulator
Certifications and Compliance
  • EPA Marine Tier III compliant (60 Hz model)
Dimensions and Weight without sound shield
  • Length: 2490 mm (98.04 in.)
  • Width: 970 mm (38.19 in.)
  • Height: 1086 mm (42.76 in.)
  • Wet Weight: 2067 kg (4558 lb.)
Dimensions and Weight with sound shield
  • Length: 2661  mm (104.76 in.)
  • Width: 1048 mm (41.26 in.)
  • Height: 1174 mm (46.21 in.)
  • Wet Weight: 2466 kg (5437 lb.)
-65%
Produktinformationen
Versand & Rückgabe
Description
Key Features
  • Rated Speed: 1500 rpm
Technical Specifications
Engine Performance:
  • Compression ratio: 16.3:1
Electrical System:
  • 12V or 24V battery options
Cooling System:
  • Heat exchanger cooling type
Fuel System:
Alternator:
  • 2% total harmonic distortion
Advanced Control System
Certifications and Compliance
  • Length: 2490 mm (98.04 in.)
  • Width: 970 mm (38.19 in.)
  • Height: 1086 mm (42.76 in.)
  • Width: 1048 mm (41.26 in.)
  • Height: 1174 mm (46.21 in.)
rehlko 175EFOZDJ Marine-Dieselgenerator 175 kW mit Schallhaube | SEV